Domain Sorgulama

En uygun domain fiyatları ile projenize özel, etkileyici ve akılda kalıcı bir domain sorgula ve kaydet.

Domain Yönetiminde
Tüm Kontrol Sizde
Gelişmiş domain kontrol paneli ile kayıtlı alan adınıza ait tüm yönetimsel özellikler,
ekstra hiçbir ücret ödemeden elinizin altında.

DNS Yönetimi

Alan adınızın MX, CNAME, A Kaydı gibi DNS yönetimi işlemlemlerini ücretsiz olarak yönetebilirsiniz.

Park Sayfası

Sahip olduğunuz alan adlarını, projeniz hazırlanana kadar, park sayfasına ücretsiz yönlendirebilirsiniz. Ücretsiz

Transfer Kilidi

Alan adınızın güvenliğini artırmak için transfer kilidi özelliğini ücretsiz aktif edebilirsiniz.

Domain Yönlendirme

Ücretsiz alan adı yönlendirme özelliği ile sahip olduğunuz domain’i farklı sitelere yönlendirebilirsiniz.

Yapım Aşamasında Sayfası

Projenizin hazırlık süreci devam ederken,alan adınızı yapım aşamasında sayfasına yönlendirebilirsiniz. Ücretsiz

7/24 Teknik Destek

Domain yönetimi ile ilgili dilediğiniz konuda teknik destek ekibimize 7/24 ulaşabilirsiniz.

Domain Kaydet

Yüzlerce farklı alan adı uzantısı ve binlerce jenerik domain fırsatı ile siz de hayalinizdeki proje için en ideal ve akılda kalıcı alan adını seçin. En ucuz domain fiyatları ile şimdi mükemmel bir alan adına sahip olabilirsiniz.

Şimdi Domain Kaydet
Sıkça Sorulan Sorular
Domain satın alma ve yönetimi konusunda aklınıza takılan tüm detaylar burada.
Domain, internette yayınlanan web sitelerinin online adresidir. Türkçe karşılığı alan adı olan bu adresler web sitesi kurmak için ilk adımdır. Siz de bir alan adı kayıt ederek, web dünyasına ilk adımı atabilirsiniz. Domain satın alma işlemi sonrası, web hosting paketi satın alarak web sitenizi kurmaya başlayabilirsiniz.
Domain uzantısı kayıt edilmek istenilen alan adının noktadan sonra gelen kısmıdır. hostturka.com alan adına domain uzantısı .com’dur. Son yıllarda artan alan adı uzantıları ile projelere özel alan adları kayıt edilebilmektedir. Blog siteleri .blog, e-ticaret siteleri için .shop ya da teknoloji siteleri için .tech gibi projeye özel alan adı uzantısı tescil edebilirsiniz.
Domain satın almak için ilk olarak aklınızdaki alan adının müsaitlik durumunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Domain sorgulama özelliğini kullanarak, kaydetmek istediğiniz alan adı boşta mı başkaları tarafından daha önce kayıt edilmiş mi? kontrol edebilirsiniz. Alan adı sorgulama sonucunda, domain kayıt edilmeye müsait ise sepete ekleyip ödeme işlemini tamamlayarak kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
.COM, .NET ya da .ORG gibi jenerik olarak sınıflandırılan alan adı uzantılarında belge beyanı gerek yoktur. Ancak .COM.TR, EDU.TR ya da GOV.TR gibi kullanım amacına göre farklı kategorilerde yer alan ve herkes tarafından kayıt edilemeyen alan adları için resmi evraklarla başvuru yapılması gerekmektedir. Teknik ekibimize ulaşarak, kaydetmek istediğiniz alan adı uzantısı için gerekli olan belgeler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.
Başarılı bir domain satın alma süreci için dikkat edilmesi gereken birkaç noktayı sizlere hatırlatmak isteriz.
  • İlk olarak kayıt etmek istediğiniz alan adının tam olarak doğru yazıldığına emin olunuz.
  • Patent hakları başka firma/kişilerde olan alan adlarını kayıt etmemenizi tavsiye ederiz.
  • Uzun ve karmaşık alan adları hem akılda kalıcı olmayabilir hem de Google’da yükselmenizi engelleyebilir. Bu nedenle mümkün olan en kısa ve sadece alan adlarını kayıt etmeye özen gösterin.
  • Kurumsal bir proje ise işletmenizi ya da markanızı doğrudan tescil eden bir alan adı tercih ederek, kurumsal imajınızı güçlendirebilirsiniz.
  • Bireysel projelerde, projenin içeriğine en uygun kelimelerdeki alan adını seçerek, daha popüler ve SEO tarafında daha güçlü bir alan adına sahip olabilirsiniz.
Tüm alan adı uzantıları en az 1 (bir) yıllık olarak kayıt edilebilir. Bir çok alan adı uzantısı en fazla 10 (on) yıl olarak kayıt edilse de bazı istinai durumlarda bu süre en fazla 5 (beş) yıl olarak belirlenmiştir
Alan adınızın kayıt süresi tamamlandığında, tekrar aynı domain’e sahip olmak için yapılan işleme domain yenileme denir. Alan adı kayıt süreniz 3 yıl olduğunda 3. yılın sonunda sahip olduğunuz alan adının boşa düşmemesi ya da başkaları tarafından kayıt edilmemesi için alan adı yenileme zamanlarını takip etmeniz gerekmektedir.
Hostturka.com’dan kayıt edeceğiniz alan adlarınız için yenileme dönemine yakın belirli periyotlarda hatırlatma e-postaları gönderilir.
Alan adı yenileme işlemi için Hostturka Kontrol Panelinize giriş yaptıktan sonra, “Domain Yönetimi” sekmesine tıklayınız.Listelenen alan adları içinden yenilemek istediğiniz alan adını seçerek, yenileme yapmak istediğiniz süreyi seçip ödeme işlemlerini tamamlayabilirsiniz.
Her domain kişiye/kuruma özeldir. Kayıt edilen bir alan adını başka bir kullanıcı kayıt edemez. Alan adınızı tescil ettiğiniz süre boyunca sadece siz yönetebilirsiniz.
Dünyada alan adı yönetiminden sorumlu bağımsız bir kuruluş olan ICANN kuralları gereği kayıt edilen domain iptal edilemez, değiştirilemez ya da iade edilemez.

Destek Ekibimiz İle
İletişime Geçinİhtiyacınız olduğu her an çözüm üretmek için buradayız.